Budżet Wodzisławia Śl. na 2021 bez uwzględnionych wniosków mieszkańców. Radni piszą do prezydenta Kiecy. "Bez kompromisu będą poprawki"

Arek Biernat
Arek Biernat
Projekt budżetu Wodzisławia Śl. na 2021 rok zakłada dochody w wysokości 255.210.545 zł, a wydatki 265.366.849 zł (ok. 35 mln to wydatki majątkowe - m.in. inwestycje).
Projekt budżetu Wodzisławia Śl. na 2021 rok zakłada dochody w wysokości 255.210.545 zł, a wydatki 265.366.849 zł (ok. 35 mln to wydatki majątkowe - m.in. inwestycje). arc
Radni z koalicji większościowej w Radzie Miasta biją na alarm. Zwracają uwagę, że w przygotowanym przez prezydenta Mieczysława Kiecę budżecie Wodzisławia Śl. na 2021 rok nie uwzględniono wniosków mieszkańców, radnych i stowarzyszeń. - Taka sytuacja ma miejsce drugi rok z rzędu. Jeśli nie dojdzie wcześniej do kompromisu, to na sesji budżetowej wprowadzimy poprawki - przyznaje Dezyderiusz Szwagrzak, przewodniczący Rady Miasta w Wodzisławiu Śl. Co na to prezydent? - Mimo utyskiwania na zadłużenie miasta, złożono wnioski na łączną sumę 35 mln zł. Żeby wszystkie wpisać do budżetu konieczne byłoby zaciągnięcie zadłużenia, którego spłata trwałaby do 2045-2050 roku - tłumaczy Mieczysław Kieca.

Budżet Wodzisławia Śl. na 2021 bez uwzględnionych wniosków mieszkańców

137 - tyle wniosków przesłali mieszkańcy miasta, organizacje pozarządowe, radni do prezydenta. Żaden nie został uwzględniony w budżecie Wodzisławia Śl. na 2021 rok (za Wodzisław 2.0: dwa wnioski pokryły się z pracami wykonanymi w 2020 roku).

Radni z koalicji większościowej biją na alarm i zwracają uwagę, że wodzisławianie nie mają wpływu na realizację budżetu miejskiego.

- Taka sytuacja ma miejsce drugi rok z rzędu. Nie ma nawet zadań nie wymagających dużych nakładów, takich rzędu 20 tys. zł. Jeśli nie dojdzie wcześniej do kompromisu z prezydentem, to na sesji budżetowej wprowadzimy poprawki - przyznaje Dezyderiusz Szwagrzak, przewodniczący Rady Miasta w Wodzisławiu Śl.

W tej sprawie zostało wysłane pismo do prezydenta Mieczysława Kiecy. Radni wskazują w nim 16 zadań inwestycyjnych na łączną sumę ok. 3 mln zł (lista poniżej). Podkreślają, że to absolutne minimum, które należy wykonać.

- Nie może być tak, że budżet miasta to jedynie bieżące utrzymanie urzędu. O realizację zadań jakich domagamy się wpisania do budżetu wnioskowali mieszkańcy i radni w ich imieniu - dodaje Szwagrzak.

Do spotkania pomiędzy radnymi a prezydentem Mieczysławem Kiecą ma dojść w czwartek (17.12). Jeśli kompromisu nie będzie, to zapewne skończy się to licznymi poprawkami na wniosek koalicji większościowej na sesji budżetowej 21 grudnia.

Prezydent Kieca: Każde wprowadzenie nowego zadania automatycznie wiąże się z wyrzuceniem innego

Co na to prezydent Kieca?

- Procedura budżetu przewiduje składanie wniosków przez mieszkańców, radnych, Rady Dzielnic. Zakładam jednak, że radni rozumieją jak trudny to będzie budżet przez pandemię koronawirusa. Mimo utyskiwania na zadłużenie miasta, złożono wnioski na łączną sumę 35 mln zł. Żeby wszystkie wpisać do budżetu konieczne byłoby zaciągnięcie zadłużenia, którego spłata trwałaby do 2045-2050 roku. Finansowo to nie jest możliwe. Dlatego żaden wniosek nie został przyjęty - tłumaczy prezydent Wodzisławia Śl.

Przyznaje, że każdy z radnych otrzymał ponad miesiąc temu pismo z jakim skutkiem wiąże się wpisanie wspomnianych zadań do budżetu i prosił o zmniejszenie oczekiwań, wybranie wniosków najpilniejszych. Według niego radni mieli na to się nie zgodzić.

- Budżet praktycznie nie ma żadnej nadwyżki operacyjnej. Każde wprowadzenie nowego zadania automatycznie wiąże się z wyrzuceniem innego. Radni mają do tego prawo. Muszą jednak pamiętać, że to co spodoba się jednej części mieszkańcom (wpisanie zadania do budżetu – red.), nie spodoba się drugiej części (wyrzucenie z budżetu zadania – red.) - tłumaczy Kieca.

Przyznał, że pismo od radnych trafiło do niego w poniedziałek. Poprosił rajców o kilka dni na analizę propozycji. Wyraził nadzieję, że dojdzie do kompromisu.

Budżet Wodzisławia Śl. na 2021 rok. Jakie dochody, jakie wydatki?

Projekt budżetu Wodzisławia Śl. na 2021 rok zakłada dochody w wysokości 255.210.545 zł, a wydatki 265.366.849 zł (ok. 35 mln to wydatki majątkowe - m.in. inwestycje).

Deficyt w kwocie 10,1 mln zł ma zostać pokryty z pożyczki (4.287 mln zł), sprzedaży papierów wartościowych wyemitowanych przez jednostkę samorządu terytorialnego (1.433 mln zł) i "przychodów jednostek samorządu terytorialnego z niewykorzystanych środków pieniężnych na rachunku bieżącym budżetu, wynikających z rozliczenia dochodów i wydatków nimi finansowanych związanych ze szczególnymi zasadami wykonywania budżetu określonymi w odrębnych ustawach w kwocie (4.435.131 zł)".

Samorządy od lat są w coraz to gorszej sytuacji finansowej. Jak tłumaczy prezydent Kieca, przede wszystkim rosną koszty zadań do wykonania w stosunku do zbyt wolno rosnących dochodów.

- Pomijając rok covidowy, jeśli dochód z PIT rośnie o 1,5 mln, to jednocześnie wzrastają koszty o 3 mln zł. Składają się na to: wzrost płacy minimalnej, a wraz z nim żądania płacowe pozostałych pracowników, bo dochodzi do spłaszczania tabeli wynagrodzeń. Proszę zauważyć, że Urząd Miasta z jednostkami zatrudnia 1,3 tys. osób. Do tego rosną koszty mediów, usług - słyszymy.

Tylko w oświacie w zamkniętym 2019 roku Wodzisław Śląski dopłacał z własnego budżetu 52 grosze do każdej złotówki przekazanej przez państwo. - Gdyby rząd pokrywał 100 proc. zadania oświatowe, to miliony złotych pozostałyby w budżecie miasta, a więc na zadania wskazywane przez mieszkańców -dodają samorządowcy.

Ten problem dotyczy większości gmin w Polsce. Samorządowcy podkreślają, że jeżeli nie nastąpi reforma systemu finansowania samorządów, to będą czekać nas wszystkich chude lata.

- Nie będziemy realizować tych zadań o które wnoszą mieszkańcy. Już teraz inwestycje ograniczyliśmy do niezbędnych. To wyłącznie zadania na które jest szansa pozyskać środki zewnętrzne - dodaje Kieca.

Tych inwestycji domagają się radni w budżecie na 2021 rok

Radni koalicji większościowej domagają się wpisania do budżetu następujących zadań:

 • fundusz celowy na wydatki bieżące dla Rad Dzielnic - 200 tys. zł
 • wykonanie projektu przejścia od osiedla Batory do Rodzinnego Parku Rozrywki - 20 tys. zł
 • remont ulicy Sasankowej i Magnoliowej - 1,7 mln zł
 • wykonanie koncepcji drogi łączącej ulicę Piaskową z ul. Skrzyszowską lub z ul. Kopernika - 40 tys. zł
 • remont ulicy Bocznej Tysiąclecia nr 1 do nr 23 - 630 tys. zł
 • środki na wykup działki w celu wykonania łącznika pomiędzy dzielnicą Jedłownik a Rodzinnym Parkiem Rozrywki (droga pomiędzy ul. Wolności a ul. Pszowską) - 90 tys. zł
 • wykonanie projektu drogi łączącej ul. Wolności z ul. Pszowską - 30 tys. zł
 • wykonanie oświetlenia na ul. Polnej od posesji nr 81 do nr 83 - 40 tys. zł
 • wykonanie projektu zagospodarowania terenu pomiędzy ulicami Słoneczną a Harcerską - 50 tys. zł
 • dofinansowanie dla Powiatu Wodzisławskiego na wykonanie remontu ul. Oraczy - 100 tys. zł
 • wykonanie projektu zarurowania cieku wodnego w Zawadzie na odcinku od mostku na ul. Długiej przy sklepie Somex do mostku na wjeździe z ul. Młodzieżowej do posesji nr 1 na ul. Długiej - 11 tys. zł
 • remont ulicy bocznej Ładnej - 385 tys. zł
 • wykonanie projektu chodnika od ulicy Żeromskiego do Publicznego Przedszkola nr 3 przy ul. Prusa wraz z realizacją zadania polegającego na wykonaniu chodnika - 25 tys. zł
 • wykonanie placyku gospodarczego na Placu Zwycięstwa - 15 tys. zł
 • zakup fotopułapek - 5 tys. zł

Trzecia fala - ważne zmiany

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie