MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Nasza Klika z Rydułtów to dawna Klika Machnika. Wokalny zespół starszych panów śpiewa głównie dla pań. Co ma w repertuarze? ZDJĘCIA

Ireneusz Stajer
Ireneusz Stajer
Wideo
od 16 lat
Śpiewają głównie dla kobiet - piosenki popularno – biesiadne, patriotyczne oraz śląskie. Męski zespół Nasza Klika z Rydułtów działa już 30 lat. Obecnie liczy 14 starszych panów, najstarszy Józef Grzenkowicz skończył 94 lata. Grupę założył pod szyldem Towarzystwa Miłośników Rydułtów Henryk Machnik, który cały czas jest silnym punktem zespołu.

Zespół Nasza Klika z Rydułtów będzie można zobaczyć i usłyszeć 18 sierpnia na Machnikowcu w popularnym repertuarze. Grupa powstała w 1993 roku, z inicjatywy nieżyjącego już śpiewaka operetkowego Janka Swobody.

Od Kliki Machnika do Naszej Kliki

- Kiedyś zagadnął, że fajnie byłoby, gdyby w Rydułtowach stworzyć zespół, który będzie śpiewał dla pań. Podchwyciliśmy pomysł - mówi Henryk Machnik, prezes Towarzystwa Miłośników Rydułtów, założyciel zespołu Nasza Klika, który na samym początku zwał się Kliką Machnika.

Rzeczywiście, grupa złożona z kilkunastu panów (dziś liczy 14 osób) śpiewa na imprezach organizowanych przez i dla płci pięknej. Bardzo często jest zapraszana na Dzień Kobiet. Śpiewakom towarzyszył zawsze jakiś muzyk, najpierw akompaniował Naszej Klice Alfred Sikora, były burmistrz Rydułtów. Potem bardzo długo pracował z nią Czesław Ryzner. Obecnie starszym panom – wokalistom przygrywają na akordeonie Henryk Sosna i na gitarze Jerzy Adamczyk.

Zobaczcie zdjęcia

30 lat na scenie

- Jeśli chodzi o skład wokalny, to on się zmienia. Działamy już blisko 30 lat, niektórzy już odeszli. Kilka osób jest z nami od niemal samego początku. Najstarszy Józef Grzenkowicz skończył 94-lata – podkreśla Henryk Machnik i wymienia nazwiska Jerzego Majera i Jerzego Jankowskiego.

Do Naszej Kliki może należeć w zasadzie każdy. Generalnie jest to jednak zespół męski. Prezes trochę narzeka, że brakuje świeżej krwi. Młodzi nie garną się do śpiewania, ale starsi panowie chętnie przyjmą do swojego grona osoby w średnim wieku.

- Przez pewien do zespołu należały panie, ale one więcej gadały niż śpiewały, więc wolimy zostać w męskim składzie. Może dla tego jesteśmy tak popularni. Nasza Klika to jedyny męski zespół w okolicy – śmieje się pan Henryk.

Jak dodaje, grupa jest często zapraszana przez zespoły kobiece, głównie reprezentujące Koła Gospodyń Wiejskich z powiatów: wodzisławskiego, raciborskiego, rybnickiego, Jastrzębia-Zdroju. Warto wiedzieć, że najwięcej zespołów śpiewaczych w Subregionie Zachodnim Województwa Śląskiego działa właśnie na ziemi wodzisławskiej.

94-latek z Kaszub

- Jesteśmy grupą regionalną. Mamy swój repertuar. Śpiewamy utwory rozrywkowe, biesiadne, ale i patriotyczne czy regionalne śląskie. Wykonujemy piosenki, pieśni w zależności od zapotrzebowania organizatorów imprezy – zaznacza prezes.

Najstarszy w tym gronie Józef Grzenkowicz imponuje wigorem i świetną pamięcią. Z pochodzenia jest Kaszubem.

- Zapisałem się do Naszej Kliki, bo lubię śpiewać. Zresztą najpierw należałem do chóru Lira w Rydułtowach. Przyszedłem do Naszej Kliki, spodobało mi się i zostałem. W zespole jestem już siedem lat i nie mam zamiaru z niego odchodzić – opowiada 94-latek.

Towarzystwo Miłośników Rydułtów zostało założone w 1993 r. z inicjatywy Rydułtowskiego Komitetu Obywatelskiego, który działał na rzecz oderwania się miejscowości (wówczas dzielnicy) od Wodzisławia Śląskiego. Stało się to w 1992 roku. TMR od 1994 wydaje gazetkę Kluka. Od 1998 r przyznaje statuetkę i tytuł Rydułtowika ze szczególną działalność społeczną, no i pod auspicjami Towarzystwa działa zespół Nasza Klika.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wodzislawslaski.naszemiasto.pl Nasze Miasto