Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

O wojnie polsko-czechosłowackiej w Wodzisławiu Śl. Spotkanie odbędzie się w Pałacu Dietrichsteinów. Szykuje się uczta historyczna

OPRAC.:
Ireneusz Stajer
Ireneusz Stajer
Kolejne spotkanie z historią" w Pałacu Dietrichsteinów w Wodzisławiu Śląskim, tym razem tematem będzie wojna polsko - czechosłowacka
Kolejne spotkanie z historią" w Pałacu Dietrichsteinów w Wodzisławiu Śląskim, tym razem tematem będzie wojna polsko - czechosłowacka Freepik
Wojna polsko-czechosłowacka o Zaolzie odeszła w zapomnienie. Będzie to temat kolejnego" Spotkania z historią" w Pałacu Dietrichsteinów w Wodzisławiu Śląskim, który z pewnością zainteresuje nie tylko mieszkańców naszego miasta i powiatu ale również sąsiednich terenów w tym ziemi cieszyńskiej, rybnickiej i raciborskiej.

Wojna polsko-czechosłowacka o Śląsk Cieszyński z 1919 roku to mało znany, a już na pewno zapomniany konflikt zbrojny między odradzającymi się państwami. Wydarzenia rozgrywające się tuż za „miedzą” ziemi wodzisławskiej, odbiły się szerokim echem wśród mieszkańców naszej części Górnego Śląska. Po latach jednak wydarzenie to w ramach komunistycznej współpracy obu socjalistycznych republik starano się ocenzurować. Gośćmi kolejnego Spotkania z historią w Pałacu Dietrichsteinów będzie Piotr Hojka - historyk wodzisławskiego Muzeum, który jest badaczem tej trudnej tematyki, a także Daniel Korbel i dr Tomáš Rusek.

W trakcie wydarzenia omówione zostaną m.in. przyczyny wybuchu wojny 8-dniowej, przebieg działań wojennych oraz skutki i konsekwencje przelewu krwi braterskich narodów. Spotkanie odbędzie się w sobotę, 10 lutego, o godz. 16:00.

Kim będą goście?

Daniel Korbel - doktorant Wydziału Nauk Humanistycznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach na kierunku historia. Pod kierunkiem dr hab. Miłosza Skrzypka przygotowuje pracę doktorską na temat wojny polsko-czechosłowackiej o Śląsk Cieszyński ze stycznia 1919 roku.

dr Tomáš Rusek - kurator Villy Grossmann w Ostrawie i doktorant Wydziału Nauk Historycznych Unywersytetu Śląskiego w Opawie. Zajmuje się tematyką Legi Czechosłowackich w okresie I wojny światowej oraz sporem o Śląsk Cieszyński z lat 1918-1920.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Sukces Neuralink - pacjent steruje komputerem siłą myśli

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wodzislawslaski.naszemiasto.pl Nasze Miasto