Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Spotkanie Kół Gospodyń Wiejskich pod tytułem „Zioła dla zdrowia Polek i Polaków”. Jak wyglądało wydarzenie? WIDEO

Szymon Kwiatkowski
Szymon Kwiatkowski
Wideo
od 16 lat
W czwartek, 10 sierpnia o godzinie 17.30 odbyło się wydarzenie dla Kół Gospodyń Wiejskich. Spotkanie miało tytuł „Zioła dla zdrowia Polek i Polaków”. Jak wyglądało wydarzenie oraz czego dowiedzieli się na nim uczestnicy?

Koła Gospodyń Wiejskich prezentują lokalny folklor np. szyjąc tradycyjne stroje, śpiewając ludowe pieśni, gotując regionalne potrawy lub poprzez zajmowanie się rękodziełem. W czwartek odbyło się wydarzenie skierowane bezpośrednio do KGW z województwa śląskiego.

Spotkanie pod tytułem „Zioła dla zdrowia Polek i Polaków”

W czwartkowe popołudnie 10 sierpnia o godzinie 17.30 w Wiejskim Domu Kultury w Nieboczowach (gmina Lubomia) na ulicy Wiejskiej 25 odbyło się spotkanie przeznaczone dla Kół Gospodyń Wiejskich pod tytułem „Zioła dla zdrowia Polek i Polaków”.

Po oficjalnym przywitaniu przybyli goście mogli posłuchać występu lokalnej orkiestry. Następną częścią była seria wykładów przeprowadzona przez ekspertów Instytutu Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich z Poznania. Nie brakowało również informacji o rządowych programach, z których mogą skorzystać Koła Gospodyń Wiejskich.

- Celem spotkania było poinformowanie o działaniach, jakie jako rząd prowadzimy dla Kół Gospodyń Wiejskich. Przede wszystkim poinformowanie kół o programach, z jakich mogą korzystać. Tych programów jest naprawdę dużo takich jak EtnoPolska, Fundusz Inicjatyw Obywatelskich i wiele innych — mówiła nam Anna Gembicka, wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi.

 

Zioła dla zdrowia Polek i Polaków

Spotkanie było też dobrą okazją, żeby dowiedzieć się czegoś więcej o polskich ziołach czy ziołolecznictwie. Przed rozpoczęciem wykładów wszyscy goście otrzymali od wspomnianego instytutu kilkunastostronicowy dokument zatytułowany „Potencjał roślin zielarskich w Polsce”. Czego podczas wykładów dowiedzieli się zaproszeni goście?

- Między innymi o kleszczach. Moja mama od wielu lat choruje na boreliozę i jest to naprawdę uciążliwa choroba, a tutaj panie miały okazję dowiedzieć się, co przyciąga kleszcze czy jak można się przed tym bronić. Również można się było dowiedzieć, jakie mamy zioła, które nas otaczają oraz jaka jest alternatywa dla ekologicznych leków i tym samym zachęcić, aby powrócić do tej natury, którą niegdyś stosowały nasze babcie i leczyły nas właśnie za pomocą ziół — tłumaczyła senator Ewa Gawęda.

Co ma wspólnego Ministerstwo Spraw Zagranicznych z Kołami Gospodyń Wiejskich?

Gospodarzami wydarzenia była senator Ewa Gawęda wraz z wiceministrem spraw zagranicznych Pawłem Jabłońskim. Mogłoby się wydawać, że sprawy zagraniczne nie mają żadnego związku z Kołami Gospodyń Wiejskich, a jednak minister tłumaczy, dlaczego to myślenie jest błędne.

- Mało osób o tym wie, ale zanim przeszedłem do Ministerstwa Spraw Zagranicznych, pracowałem w kancelarii premiera i w 2018 roku razem z panią minister Anną Gembicką przygotowywaliśmy ustawę o Kołach Gospodyń Wiejskich, która tak naprawdę pozwoliła na to, żeby te koła ożywić, czy zachęcić nowe do powstawania. Dzisiaj jak się spojrzy na te koła w całej Polsce to jest nasz skarb — mówił Paweł Jabłoński, wiceminister spraw zagranicznych — Teraz zajmuje się sprawami zagranicznymi, ale prawdę mówiąc, jeśli chodzi o kwestie międzynarodowe, my również promujemy polską kulturę. Więc to, co robią Koła Gospodyń Wiejskich, to też jest element, którymi się bardzo lubimy chwalić na świecie — dodawał.

Na co mogą liczyć Koła Gospodyń Wiejskich?

Nie licząc licznych programów, z których mogą skorzystać Koła Gospodyń Wiejskich, wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi zapowiedziała spotkania, które w najbliższym czasie odbędą się w województwie kujawsko-pomorskim. W regionie śląskim wiceminister Paweł Jabłoński zapowiedział konkurs skierowany właśnie do Kół Gospodyń Wiejskich, który odbędzie się w Lyskach 20 sierpnia, czyli „Maszkiety i Konkrety — przegląd śląskiej kultury regionalnej” organizowany przez Instytut Inicjatyw Lokalnych im. Waleriana Pańki.

- To będzie okazja, żeby spróbować tych specjałów, które panie przygotowują. Będzie konkurs na najlepsze, smakowite potrawy więc miło będzie można spędzić to niedzielne popołudnie — zachęcał Paweł Jabłoński.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wodzislawslaski.naszemiasto.pl Nasze Miasto