Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wodzisław: Uczcili 70. rocznicę powstania w gettcie FOTO

Red
W Wodzisławskim Centrum Kultury odbyło się uroczyste podsumowanie powiatowych obchodów „70 - tej rocznicy powstania w getcie warszawskim i polskiej pomocy Żydom podczas II wojny światowej”. Zobacz zdjęcia.

Zebranych gości ze sceny powitali: Ilona Bazan (animatorka kultury i nauczycielka języka angielskiego w Zespole Szkół Technicznych w Wodzisławiu Śl.) oraz Grzegorz Kamiński (Radny Powiatu Wodzisławskiego, nauczyciel historii w Zespole Szkół Technicznych w Wodzisławiu Śl.) koordynator projektu edukacyjnego „JESTEM PATRIOTĄ”, który zrealizowany został przez Zespół Szkół Technicznych im. rtm. Witolda Pileckiego w Wodzisławiu Śląskim.

Wśród wielu znakomitych gości (przedstawicieli władz powiatowych, miejskich oraz członków Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej) szczególne miejsce zajęły mieszkanki powiatu wodzisławskiego uhonorowane przez Instytut Yad Vashem tytułem „Sprawiedliwi wśród Narodów Świata” - panie Anna Kister, Zofia Pieczka, Zofia Gawenda (ze względu na stan zdrowia na uroczystości pojawić nie mogła się Helena Ojak, którą reprezentowała córka).

Punkt kulminacyjny uroczystości związany był właśnie z obecnością wspomnianych pań – zaproszonym na scenę bohaterkom okresu II wojny światowej Starosta Powiatu Wodzisławskiego wręczył symboliczne wiązanki żonkili, a zebrani na sali WCK aplauzem na stojąco wyrazili uznanie dla heroicznej postawy kobiet, które ryzykowały własnym życiem, ratując życie innych.

Zanim jednak do tego doszło, zgromadzeni goście mieli okazję poszerzyć swą wiedzę na temat problemów związanych z Holokaustem, szczególnie w kontekście polskiej pomocy niesionej ludziom narodowości żydowskiej.

Na wstępie przedstawicielka Gimnazjum nr 3 w Jastrzębiu-Zdroju przybliżyła zebranym sylwetkę Henryka Sławika, patrona jastrzębskiej szkoły, działacza i społecznika związanego z Górnym Śląskiem, w końcu człowieka o niezwykłej wrażliwości, wyczulonego na krzywdę innych, szeroko angażującego się podczas II wojny światowej w ratowanie żydowskich dzieci.

O innych, ważnych, a często mało znanych postaciach związanych z działalnością konspiracyjną skierowaną na niesienie pomocy Żydom przybyli na spotkanie dowiedzieli się m.in. z jednej z prezentacji przygotowanych przez tegoroczną maturzystkę Zespołu Szkół Technicznych w Wodzisławiu Śl. Dagmara Smołka przedstawiła pokrótce sylwetki bohaterów takich jak: Zofia Kossak – Szczucka, Władysław Bartoszewski, Henryk Sławik, Irena Sendlerowa, Jan Karski czy Witold Pilecki. W swych kolejnych wystąpieniach Dagmara przypomniała też kilka istotnych informacji na temat Holokaustu oraz powstania w getcie warszawskim i jego bohaterów.

Zapowiedziany niejako przez uczennicę ZST temat szeroko rozwinął w ciekawej prelekcji dr Tomasz Gonet – pracownik katowickiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej, specjalizujący się w problemach dotykających relacji polsko – żydowskich.

Jedną z niespodzianek przygotowanych z okazji wspomnianych obchodów był też film dokumentalny autorstwa trójki uczniów klasy o profilu budowlanym Zespołu Szkół Technicznych w Wodzisławiu Śl., którego bohaterką stała się Zofia Kossak – Szczucka - powieściopisarka i uczestniczka ruchu oporu organizacji „Żegota”.Aneta Kowalczyk, Bogumił Staniczek i Kamil Świerczek odwiedzili z kamerą Górki Wielkie, gdzie po wojnie osiedliła się artystka i przygotowali ciekawy materiał na temat jej życia.

Wręczenie kwiatów mieszkankom powiatu wodzisławskiego uhonorowanym tytułem „Sprawiedliwi wśród Narodów Świata” poprzedziło odczytanie listu wystosowanego wnuka córki rotmistrza Witolda Pileckiego - Pani Zofii Pileckiej – Optułowicz. Pani Zofia została zaproszona przez organizatorów, jednakże z przyczyn zdrowotnych nie mogła pojawić się w środę w Wodzisławiu Śl.

Organizatorzy zadbali o właściwa oprawę uroczystości. W odpowiedni nastrój zebranych wprowadzili: Ilona Bazan i Paweł Kontny. Nauczyciele ZST na potrzeby przedsięwzięcia stworzyli duet wokalno – instrumentalny. Ilona Bazan już na wstępie poruszyła serca zebranych, wykonując przy akompaniamencie gitary nieoficjalny hymn Izraela - „Złote Jeruzalem”. Prezentacje sylwetek Polaków zaangażowanych w niesienie pomocy Żydom poprzedził zaś utwór „W małym kinie”, do którego muzykę skomponował Władysław Szpilman, a którego pierwszym wykonawcą był Mieczysław Fogg.

Ostatnim podniosłym akcentem powiatowych obchodów „70 - tej rocznicy powstania w getcie warszawskim i polskiej pomocy Żydom podczas II wojny światowej” było ogłoszenie wyników kilku konkursów zorganizowanych w ramach przedsięwzięcia (m.in. plastycznego, multimedialnego czy na recenzje filmu „W ciemności” A. Holland) oraz wręczenie nagród ich laureatom. We wszystkich konkursach udział wzięło 60 uczniów z gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych powiatu wodzisławskiego.

Symbolicznym akcentem zamykającym uroczystości uczyniono gest złożenia kwiatów przy tablicy upamiętniającej dawny kirkut żydowski w Wodzisławiu Śląskim przez delegację Samorządu Uczniowskiego Zespołu Szkół Technicznych w Wodzisławiu Śl.

Po zakończeniu akademii przybyli na nią goście mieli okazję osobiście porozmawiać z bohaterkami uhonorowanymi tytułem „Sprawiedliwi wśród Narodów Świata”. Spotkanie zorganizowano w sali klubowej WCK, gdzie wystawiono również konkursowe prace plastyczne oraz przygotowano ściankę z materiałami m.in. na temat powstania w getcie warszawskim

W ramy wspomnianych obchodów wpisało się wiele wydarzeń o charakterze kulturalnym, które miały miejsce w kwietniu bieżącego roku. Wśród nich znalazły się m.in.:
- podsumowanie realizacji projektu Ministerstwa Edukacji Narodowej „Zachować Pamięć. Historia i kultura dwóch narodów” realizowanego przez Zespół Szkół im.14 Pułku Powstańców Śląskich w Wodzisławiu Śląskim, któremu towarzyszyły wystawy: „Izrael wczoraj i dziś” oraz „Krajobrazy Izraela” przygotowane i udostępnione przez Departament Kultury Ambasady Izraela w Warszawie (wydarzenia miały miejsce w Zespole Szkół im.14 Pułku Powstańców Śląskich w Wodzisławiu Śląskim),
- bezpłatna projekcja filmu „W ciemności” w reżyserii Agnieszki Holland, zorganizowana w Wodzisławskim Centrum Kultutury dla młodzieży szkół ponadgimnazjalnych powiatu wodzisławskiego,
- 19 kwietnia (w dniu 70-tej rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim) odbył się przedpremierowy, zamknięty pokaz filmu „Kabaret Śmierci” w reżyserii Andrzeja Celińskiego. Mieszkańcy powiatu wodzisławskiego mieli niecodzienną sposobność obejrzenia tego pełnometrażowego, fabularyzowanego dokumentu, którego producenci chcą zgłosić film do Oscarów 2014,
- młodzież szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych powiatu wodzisławskiego brała udział w konkursach: plastycznym, multimedialnym, konkursie na recenzję filmu „W ciemności” Agnieszki Holland i konkursie wiedzy dotyczącej tematyki powstania.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wodzislawslaski.naszemiasto.pl Nasze Miasto