Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Coraz więcej młodych zostaje górnikami FOTO

Arek Biernat


Czy warto zostać górnikiem? Według uczniów Zespołu Szkół Zawodowych w Wodzisławiu Śląskim zdecydowanie tam. I nie chodzi tylko o gwarancję pracy i godziwe zarobki., jakie na nich czekają w przyszłości. Bo ten zawód w ich domach wybierali także ojcowie i dziadkowie. A tradycja zobowiązuje.



Szczęść Boże - słychać w wodzisławskiej sztolni, kiedy mijają się uczniowie z nauczycielami. Tutaj wszystko musi wyglądać jak na dole. Jest kombajn, wagoniki oraz konstrukcje chodników, które uczniowie muszą wciąż składać i rozkładać - mówi Artur Czaja, uczeń 3 klasy technikum w Zespole Szkół Zawodowych w Wodzisławiu Śl. (w jego skład wchodzi Technikum nr 1 oraz Zasadnicza Szkoła Zawodowa nr 3). W tym roku na górników kształci się tutaj 444 jego kolegów. Ale to nie wszystko. Bo w nowo utworzonych klasach zawodowych uczy się 32 młodych mężczyzn (kierunki: ślusarz i elektryk). Każdy z nich po ukończeniu szkoły ma zapewnioną pracę w kopalniach Kompanii Węglowej.



- To rzeczywiście był argument za wybraniem tej szkoły. Wcześniej myślałem nad studiami, nawet związanymi z dziennikarstwem. Ale tutaj ucząc się, nie muszę martwić się o pracę - dodaje Artur Czaja. Praca w kopalni nie należy do najłatwiejszych. Wszyscy uczęszczający tutaj do szkoły mają tego świadomość, lecz jak sami przyznają nie obawiają się tego. - Każda praca na swój sposób jest ciężka. Musimy do tego się tylko przyzwyczaić i przepracować 25 lat. O ile do tego czasu nic się nie zmieni. Dodatkowo ciężką prace wynagradzani jesteśmy dobrymi zarobkami oraz dodatkami - wyjaśnia Dawid Krzyżok.



Jednak nie tylko zarobki decydują o pracy na kopalni. Dla większości młodych ludzi, to także podtrzymywanie tradycji rodzinnych. Z kolei innych namawiają do tego starsi koledzy oraz kuzyni. Tak jest w przypadku Szymona Wowry. - Kuzyni i brat pracują na kopalni w Rydułtowach. Dużo opowiadali o tej pracy i namawiali mnie do tego. Nie żałuję wyboru - tłumaczy.



O gwarancjach pracy ze Zbigniewem Madejem, rzecznikiem Kompanii Węglowej rozmawia Jacek Bombor.



Ilu absolwentów szkół górniczych będziecie zatrudniać w najbliższym czasie?

W ramach umów z jednostkami samorządowymi obecnie mamy 33 klasy objęte gwarancjami zatrudnienia na całym Śląsku. Są objęci nimi uczniowie techników i zawodówek. A od września będzie ponad 40 takich klas. A to dlatego, że będziemy przyjmować dwa razy więcej absolwentów niż dotychczas. Obecnie to ok. 500 rocznie, a w ciągu dwóch najbliższych lat zwiększy się ta liczba do 1200.


od 7 lat
Wideo

Krzysztof Bosak i Anna Bryłka przyjechali do Leszna

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wodzislawslaski.naszemiasto.pl Nasze Miasto