Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Izba Regionalna w Radlinie ma już ponad 500 eksponatów. Stale rośnie ich liczba. Co można zobaczyć, kiedy i jak się zgłosić? ZDJĘCIA

Ireneusz Stajer
Ireneusz Stajer
Wideo
od 16 lat
Izba Regionalna Miasta Radlin istnieje od listopada 2014 roku. Mieści się we wschodnim skrzydle Klubu Gimnastycznego im. Leszka Blanika, popularnej Sokolni. Powstała z inicjatywy Radlińskiego Towarzystwa Kulturalnego i urzędu miasta, eksponuje przedmioty otrzymane od mieszkańców Radlina i okolic. Jakie znajdziemy tu zbiory i kiedy można to oglądać?

Izba Regionalna w Radlinie gromadzi i udostępnia zwiedzającym zbiory dotyczące historii i tradycji ziemi wodzisławskiej oraz rybnickiej. Eksponatów jest około 500. Nie wszystkie da się pokazać, bo w budynku jest po prostu za mało miejsca. Izba organizuje lekcje, wykłady, spotkania i konkursy tematyczne. Włącza się w organizację pikników, rekonstrukcji i inscenizacji historycznych związanych z Radlinem.

Ludzie przynosili eksponaty do tworzącej się Izby Regionalnej Miasta Radlin

- Pomysł utworzenia izby regionalnej zrodził się w 1998 roku. Na jego realizację czekaliśmy 16 lat. Znaleziono pomieszczenie przy pomocy urzędu miasta. 11 listopada 2014 roku miało miejsce otwarcie izby regionalnej – mówi dr Eryk Holona, prezes Radlińskiego Towarzystwa Kulturalnego.

Jak zaznacza, rozpoczęło się gromadzenie eksponatów. Nie było to łatwe zadanie. Wiele rzeczy wartych pokazania już dawno trafiło na śmietniki.

- Dzięki przyjaciołom, sąsiadom, znajomym sukcesywnie powiększaliśmy zbiory. Później odwiedzający izbę oznajmiali, że mają gdzieś na strychu czy w stodole podobną rzecz, którą następnie nam przynosili. Dalej powiększamy nasze zbiory, tylko w ubiegłym roku dostaliśmy około 50 eksponatów – wylicza dr Holona.

Ząb mamuta i kamień graniczny kopalni Sylwester

Podkreśla, że stała wystawa zawiera wszystko to, co dokumentuje dawne życie mieszkańców – kulturę materialną, duchową; uwiecznione na fotografiach, w dokumentach, pismach, naczyniach codziennego użytku, sprzętach domowych.

- To trzeba zobaczyć, nie da się o tym wszystkim opowiedzieć. Wszystkich eksponatów jest ponad pół tysiąca, a ich liczba rośnie – uśmiecha się szef RTK.

Bardzo szczególnym eksponatem jest skamielina zęba mamuta. Mieszkaniec Radlina, pracując w firmie wydobywającej żwir w miejscowości Olza, znalazł tam ten ząb i przez ponad pół wieku trzymał go w szufladzie. Jakieś dwa lata temu przyniósł ząb do radlińskiej Izby Regionalnej.

- Drugim wyjątkowym eksponatem, na który warto zwrócić uwagę, jest pochodzący z 1835 roku kamień graniczny kopalni Sylwester, o której niewiele wiemy. W muzeum pobliskiej Zabytkowej Kopalni Ignacy również znajduje się kamień graniczny kopalni Sylwester, ale z 1930 roku. Nasz, XIX-wieczny kamień przez lata był… progiem w jednym z budynków gospodarczych – wskazuje pan Eryk.

Zbiory zawierają też m.in. liczące ponad 100 lat lalki oraz jeszcze starszą kołyskę.

Potrzeba utworzenia Radlińskiego Towarzystwa Kulturalnego (RTK) zrodziła się około kwietnia, maja 1990 roku. Realizację pomysłu zdeterminowała próba przejęcia Domu Kultury i wykorzystania budynku do celów handlowo-biznesowych. Ale jeszcze ważniejszym powodem była chęć poprawy sytuacji kultury w ówczesnej dzielnicy Wodzisławia Śl - Radlinie, a to z kolei wpłynęło na przemiany również w dziedzinie samorządności. 2 marca 1991 roku, w Sądzie Wojewódzkim zarejestrowano RTK. Towarzystwo dużo zdziałało na rzecz tożsamości radlinian, czego zwieńczeniem było utworzenie 1 stycznia 1997 roku samodzielnego miasta Radlin.

Dr Eryk Holona – prezes RTK, syn tej ziemi

Obecny prezes dr Eryk Holona pochodzi z dzielnicy Biertułtowy. Ukończył I LO w Wodzisławiu Śl., a następnie zrobił licencjat z historii oraz magisterium z pedagogiki w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Opolu. Przez 45 lat był pracownikiem naukowym na macierzystej alma mater, w katedrze pedagogiki.

- Na emeryturze, w wieku 70 lat wróciłem do dziedziny bliższej memu ciału, czyli historii. Stąd działalność w Radlińskim Towarzystwie Kulturalnym. Zawsze byłem bardziej działaczem niż typowym naukowcem – uśmiecha się dr Holona.

Izbę Regionalną Miasta Radlin można zwiedzać w każdy czwartek, od godz. 17:00 do 18:00. W pozostałe dni tygodnia jest zamknięta. Istnieje jednak możliwość umówienia się na zwiedzanie również poza godzinami otwarcia. W tym celu należy zgłosić się co najmniej dwa dni przed planowanymi odwiedzinami, pod numerem telefonu 609 280 743.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wodzislawslaski.naszemiasto.pl Nasze Miasto