Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Noc w wodzisławskim muzeum. Pałac Dietrichsteinów odwiedzili miłośnicy historii i mocnych wrażeń. Muzeum wyróżnione za działalność ZDJĘCIA

Ireneusz Stajer
Ireneusz Stajer
Wideo
od 16 lat
Noc Muzeów w wodzisławskim Pałacu Dietrichsteinów pełna wrażeń. Wydarzenie odbyło się 23 czerwca w Noc Świętojańską. Ten kto nie przyszedł, może żałować. Działy się tu bowiem niezwykłe rzeczy. Rozpoczęło się od wernisażu wyjątkowej wystawy stworzonej z okazji 40-lecia Zespołu Pieśni i Tańca Vladislavia. Muzeum otrzymało także Złotą Odznakę Honorową za Zasługi dla Województwa Śląskiego, wyróżniającą jego działalność kulturalną w regionie. A potem emocje tylko rosły.

Muzeum w Wodzisławiu: tajemniczy sejf otwarty

W trakcie imprezy otworzono pałacowy sejf, o którym wiemy niewiele. Ten obecny powstał w czasach II Rzeczpospolitej. Potem wszyscy o nim zapomnieli. Drzwi do sejfu nie zdołała sforsować nawet Armia Czerwona, choć widać, że czerwonoarmiści próbowali.

Złota Odznaka Honorowa dla Muzeum w Wodzisławiu Śl.

Otwarto rozbudowaną wystawę dotyczącą prehistorii ziemi wodzisławskiej. Można oglądać m.in. kości zwierząt znalezione w okolicy. Na ekspozycję sprowadzono przedmioty z różnych górnośląskich muzeów. To również efekt współpracy z Uniwersytetem Wrocławskim.

Muzeum odznaczone za zasługi dla kultury Śląska

W sali koncertowej miał miejsce szczególnie ważny moment dla Muzeum w Wodzisławiu. Została oficjalnie wręczona Złota Odznaka Honorowa za Zasługi dla Województwa Śląskiego.

- 23 czerwiec jest dla nas wyjątkową datą. Dzisiaj mamy otrzymać Złotą Odznakę Honorową za Zasługi dla Województwa Śląskiego, wyróżniającą naszą działalność kulturalną w regionie. To pierwsze takie wyróżnienie dla muzeum, choć działamy już 52 lata. Przygotowaliśmy dziesiątki wystaw, mamy ogromny dorobek naukowy – mówi dyrektor Sławomir Kulpa.

Jak dodaje, przez lata muzealnicy badali Wodzisław, zwłaszcza pod kątem archeologicznym. Efektem są bogate zbiory pochodzące z wykopalisk. To właśnie podkreślił obecny na spotkaniu profesor Idzi Panic, urodzony w Wodzisławiu historyk. Sławomir Kulpa podziękował kapitule za uhonorowanie medalem. Wręczył go na ręce dyrektora radny wojewódzki, Grzegorz Wolnik.

Zapach Wiednia, powiew Moraw

O atrakcjach muzealnej nocy opowiedziała nam Kinga Kłosińska z muzealnego działu kultury regionu.

- Dzisiaj zostanie otwarta komnata tajemnic; pokój pełen cudów i niespodzianek. Szczęśliwcy, którzy odpowiedzą na wszystkie pytania i dostaną od Szarej Damy klucz, mogą zobaczyć, co skrywa to tajemnicze pomieszczenie – zaznaczyła pani Kinga.

Jak dodaje, w najbliższych dniach także będzie można zerknąć do komnaty. Już nie o zmroku, ale również w dzień. Odbył się też wykład „Zapach Wiednia, powiew Moraw – Pałac Dietrichsteinów w świetle najnowszych badań”. Od początku roku wznowiono intensywne badania nad dziejami rodu Dietrichsteinów, które prowadzone są w archiwum w Brnie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wodzislawslaski.naszemiasto.pl Nasze Miasto