Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Park Jordanowski w Radlinie rośnie jak na drożdżach. Zagospodarowano już okolicę Ofiar Szybu Reden. Co dzieje się na placu budowy? ZDJĘCIA

Ireneusz Stajer
Ireneusz Stajer
Wideo
od 16 lat
Miasto Radlin otrzymało rekordowe dofinansowanie z Rządowego Funduszu Polski Ład 9 milionów na nowy park miejski, a łączny koszt wyniesie około 11 mln zł. W Parku Jordanowskim zaplanowano wiele obszarów zróżnicowanej zieleni, roślinności miododajnej czy tzw. ogrody deszczowe. Zagospodarowano już teren wokół Pomnika Ofiar Szybu Reden. Teraz główny ciężar inwestycyjny przeniósł się na teren dawnego boiska lekkoatletycznego.

- Dotychczas prace toczyły się w części górnej przyszłego Parku Jordanowskiego., wokół Pomnika Szybu Reden. Tamta część w zamyśle ma być przestrzenią refleksji, nauki również historii naszego regionu. Obszar ten objęliśmy troską, aby to miejsce było szczególne. Tamte prace w zasadzie już się zakończyły. Teren jest zrewitalizowany, pomnik wyczyszczony. Czekamy teraz na zieleń, która tam nam rozkwitnie i ułoży się w charakterystyczny labirynt – mówi Marek Gajda, rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Radlinie.

Roboty idą pełną parą na dawnym boisku lekkoatletycznym w Radlinie

Natomiast teraz główny ciężar inwestycyjny przeniósł się na teren dawnego boiska lekkoatletycznego. Powstanie tu przede wszystkim tor dla rolkarzy. Zagospodarowana zostanie również płyta boiska. Trwają też roboty związane z budową naturalnej widowni na skarpie. Pozwala na to ukształtowanie terenu. W przyszłości, w miejscu tym będą organizowane festyny, koncerty, być może kina plenerowe.

- Musimy też zadbać o to, by odwiedzający Park Jordanowski mieli gdzie zostawić samochód. Powstanie więc parking. Myslimy również o stworzeniu tutaj, przy ulicy Rydułtowskiej zatoczki autobusowej. Chodzi o to, aby Park Jordanowski był dobrze skomunikowany dla wszystkich mieszkańców – zaznacza Marek Gajda.

Radliński „central park” dofinansowany z Rządowego Funduszu Polski Ład

Pomysł na radliński „central park” towarzyszył władzom miasta od dawna. Postulat ten pojawiał się w dyskusjach z mieszkańcami. Wiele lat temu zgłosili go m.in. uczestnicy warsztatów, gdy tworzono Strategię Zrównoważonego Rozwoju Miasta Radlin. Teraz, po decyzji o przyznaniu tak dużych środków, park ma szansę urzeczywistnić się znacznie szybciej.

- W Radlinie tworzymy Park Jordanowski. Z Rządowego Funduszu Polski Ład pozyskaliśmy 9 milionów złotych. Inwestycja będzie kosztowała łącznie 11 mln złotych. W ten sposób zagospodarujemy 7 hektarów przestrzeni, od Biertułtów w kierunku Redeny. To znane miejsce w Radlinie, w przeszłości mieściło się tu boisko lekkoatletyczne z którego korzystali m.in. gimnastycy – zaznacza burmistrz Barbara Magiera.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wodzislawslaski.naszemiasto.pl Nasze Miasto