Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wodzisław: Kopalnia 1 Maja była symbolem miasta

Arkadiusz Biernat
Obchodzimy 53 rocznicę oddania do eksploatacji kopalni 1 Maja w Wodzisławiu. Szkoda, że zakład nie fedruje do dziś.

Niegdyś była symbolem miasta i potęgi przemysłowej kraju. Gdyby kopalnia KWK 1 Maja do dziś była czynna, to wydobywałaby węgiel już od 53 lat. Kilka dni przed rocznicą (1 maj 1960 r.) oddania zakładu do eksploatacji warto jeszcze raz przypomnieć sobie historię tego największego zakładu w w Wodzisławiu Śl.
Kopalnię definitywnie zamknięto w 2001 roku. Jednak budynki popadające w ruiny po kopalni przypominają o złotych czasach tej dzielnicy miasta.

Zobacz więcej. Wodzisław: Miasto było stolicą jedwabnictwa

- Kopalnia powstała na terenach graniczących z Mszaną. Pierwsze prace przy budowie kopalni rozpoczęto w roku 1951 - przypomina Kazimierz Mroczek, z galerii Art Vladislavia. Potem wszystko poszło już szybko. W 1952 r. rozpoczęto budowę połączenia kolejowego o długości 4,2 km, placu budowy ze stacją Wodzisław. Całość ukończono w maju 1955 r. Rozpoczęto też głębienie dwóch pierwszych szybów (w sumie było ich 6). Jeszcze w połowie lat 50. powstał m.in. Dom Górnika.

od początku budowy cieszył się zainteresowaniem najwyższych ówczesnych władz. - Na Barbórkę 1959 roku na teren budowanej kopalni przybył osobiście Władysław Gomułka. Była to bowiem pierwsza budowana od podstaw kopalnia w Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej - dodaje Mroczek. W tamtych czasach otwarcia odbywały się przy okazji ważnych dat.

Dokładnie 1 maja 1960 r. na powierzchnię wyjechał pierwszy wóz z węglem. Warto wspomnieć, że jeszcze do 1961 r. kopalnia nazywała się KWK Mszana. Na otwarciu był ówczesny premier Józef Cyrankiewicz, a także Edward Gierek. Bez wątpienia kopalnia tchnęła nowe życie do Wodzisławia Śl., a przede wszystkim dzielnicy Wilchwy. Wraz z jej otwarciem rozpoczęto budowę osiedli mieszkaniowych dla rodzin pracowników, którzy przybywali z całej Polski.

- Powstało osiedle przy kopalni, w roku 1962 rozpoczęto budowę pięknego osiedla przy ul. Brackiej, ale najwięcej mieszkań kopalnia zbudowała w Wodzisławiu, a także w Rybniku i Raciborzu - wylicza Mroczek. To nie wszystko. Młodzi górnicy mieli dobrze wyposażony Dom Górnika (dla ponad 200 pracowników). Stworzono również cztery ogródki działkowe. Kopalnia posiadała dom wczasowy w Wiśle i Zakopanem. Kopalnia zbudowała ośrodek wypoczynkowy na Balatonie, o czym dziś mało kto już pamięta. Jednak w historii kopalni zapisała się również tragiczna karta. W sumie przez lata eksploatacji zginęło tutaj 86 górników. Tablica z ich nazwiskami znajduje się w kaplicy św. Barbary w parafii św. Wawrzyńca.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wodzislawslaski.naszemiasto.pl Nasze Miasto