Zorza wicemistrzem Śląska!

AREK
Kadetki Zorzy zostały wicemistrzyniami Śląska. Nasze dziewczyny zdobyły srebrne medale w wyczerpującym, pięciodniowym turnieju finałowym w Wodzisławiu Śląskim.

Turniej rozpoczął się w grupach eliminacyjnych, z których jedna rozgrywała swoje mecze na hali Szkoły Podstawowej nr 8 w Wodzisławiu Śląskim, natomiast druga w Dąbrowie Górniczej. Nasze siatkarki rywalizowały w grupie 9, mając za przeciwniczki KPSK Halembę i UKS Gwiazdę Tarnowskie Góry.

W pierwszym meczu, w środę Zorza w godzinę uporała się z KPKS Halembą. - Przewaga naszej drużyny była widoczna od początku i wygrana ani przez chwilę nie była zagrożona. Trener Andrzej Brzezinka mógł wypróbować różne warianty gry, dokonując licznych zmian i oszczędzając siły zespołu na kolejne spotkania - komentuje Dariusz Firut, prezes Zorzy.

MKS ZORZA Wodzisław Śląski - KPKS Halemba
3:0
(25:10, 25:15, 25:17)

MKS Dąbrowa Górnicza - MOSM Tychy
3:0
(25:15, 25:23, 25:16)

W drugim dniu turniejowych zmagań, gospodynie pauzowały, a pojedynek pomiędzy ekipą z Tarnowskich Gór i Halemby zakończył się gładkim zwycięstwem zespołu Gwiazdy.

KPKS Halemba - UKS Gwiazda Tarnowskie Góry
0:3
(13:25, 19:25, 19:25)

MOSM Tychy - UKS Jedynka Rybnik 3:1 (25:21, 27:25, 23:25, 25:23)

Zwycięstwem 3:0 nad UKS Gwiazdą Tarnowskie Góry kadetki Zorzy przypieczętowały swój awans do najlepszej czwórki rozgrywek o Mistrzostwo Śląska. Wodzisławianki długo szukały właściwego rytmu, więc w pierwszym secie ton grze nadawały zawodniczki Gwiazdy, które rewelacyjnie grały w obronie i wykazywały się skutecznością w atakach. Taki obraz gry utrzymał się do stanu 22:18 dla zespołu z Tarnowskich Gór i od tego momentu siatkarki Zorzy zagrały już na swoim wysokim poziomie, nie pozwalając rywalkom na zdobycie punktu w secie pierwszym. W drugiej odsłonie meczu wodzisławianki kontrolowały wydarzenia na parkiecie grając pewnie i skutecznie, by w trzeciej partii rozbić rywalki 25:8! Seryjnie zdobywane punkty z zagrywki, szczelny blok i skuteczne kontrataki odebrały zawodniczkom Gwiazdy chęć do gry i mecz skończył się po niespełna godzinie.

UKS Gwiazda Tarnowskie Góry - MKS ZORZA Wodzisław Śląski 0:3 (22:25, 18:25, 8:25)

UKS Jedynka Rybnik - MKS Dąbrowa Górnicza
1:3
(25:15, 21:25, 14:25, 17:25)

Czwartego dnia turniej przeniósł się w całości do Wodzisławia, gdzie rozegrano mecze półfinałowe. Kadetki z naszego miasta musiały się zmierzyć z MOSM Tychy. Nasze siatkarki miały problemy jedynie w trzeciej partii, w której musiały gonić wynik od stanu 0:8. Pogoń zakończyła się sukcesem i podopieczne trenera Brzezinki awansowały do ścisłego finału, w którym przeciwniczkami Zorzy zostały faworytki z Dąbrowy Górniczej. Dąbrowianki miały w półfinale niezwykle ciężką przeprawę z Gwiazdą Tarnowskie Góry. Całe spotkanie było bardzo emocjonujące, ale ostatecznie, po tie-breaku miejsce w finale wywalczyły zawodniczki z Dąbrowy Górniczej.

MKS ZORZA Wodzisław Śląski - MOSM Tychy
3:0 (25:15, 25:13, 25:22)

MKS Dąbrowa Górn. - Gwiazda Tarnowskie Góry
3:2 (26:24, 25:22, 20:25, 24:26, 15:8)

Ostatni akord sezonu 2011/2012 dla najlepszych spośród 30 zespołów kadetek na Śląsku, miał miejsce w niedzielę. W związku z katastrofą kolejową mecze poprzedzała minuta ciszy. W pojedynku o V miejsce UKS Jedynka Rybnik nie dała większych szans KPKS Halembie, pewnie pokonując przeciwniczki 3:0. Również w meczu o brązowe medale Mistrzostw Śląska Gwiazda Tarnowskie Góry pewnie pokonała MOSM Tychy.

Na brak emocji nie można było narzekać jednak w finałowej rozgrywce. Kadetki do meczu finałowego rozegrały 18 spotkań. Był to więc pojedynek rzeczywiście najlepszych ekip na Śląsku w tym sezonie. Od początku sezonu faworytkami były siatkarki z Dąbrowy Górniczej, natomiast siatkarki z Wodzisławia Śląskiego swoją determinacją i coraz lepszą grą wywalczyły sobie przepustkę do finału, czym sprawiły swoim fanom radosną niespodziankę. W pierwszych dwóch setach meczu finałowego zawodniczki z Dąbrowy Górniczej potwierdziły swoją rolę faworytek, wygrywając 25:20 i 25:18. Podopieczne trenera Brzezinki nie poddały się jednak tak łatwo, marząc o złotym medalu musiały zatem poprawić swoją grę. Trzecią partię spotkania finałowego siatkarki Zorzy rozpoczęły ze sporym animuszem, spychając dąbrowianki do obrony. Wspierana fantastycznym dopingiem swoich kibiców, Zorza zagrała rewelacyjnie w secie trzecim i pewnie zapisała go na swoim koncie.

Dobrą grę nasz zespół kontynuował również w czwartej odsłonie meczu, lecz tym razem zespół z Dąbrowy Górniczej nie dał narzucić sobie warunków gry naszej drużyny. Na parkiecie zatem trwała walka do upadłego. Był to najlepszy fragment tego spotkania, godnego finału rozgrywek. Obie ekipy wspierane niesamowicie głośnym dopingiem swoich grup kibiców, stworzyły widowisko na bardzo wysokim poziomie. Siatkarki ZORZY, starające się doprowadzić do tie-breaka, walczyły o każdą piłkę niezwykle ofiarnie, zostawiając na parkiecie mnóstwo sił. Wodzisławianki przez cały dystans seta prowadziły 2-3 punktami, lecz przy prowadzeniu 19:17 dopadł je kryzys. Większość naszych zawodniczek w ciągu 13 dni rozgrywało już 11 mecz , co musiało się w końcu przełożyć na dyspozycję fizyczną. Siatkarki z Dąbrowy Górniczej, które nie miały w nogach takiej dawki spotkań (nie brały udziału w meczach finałowych III ligi), skrzętnie wykorzystały moment słabszej dyspozycji wodzisławianek, zdobywając kilka punktów z rzędu i nie pozwalając naszemu zespołowi na doprowadzenie do rozstrzygającej partii. Fantastyczni kibice wodzisławskiej Zorzy nie mieli jednak za złe swojemu zespołowi, iż uległ w finale tak renomowanym przeciwniczkom i zgotowali srebrnym medalistkom gorącą owację za tak piękny sezon Mistrzostw Śląska kadetek, zakończony świetnym meczem, trzymającym do końca w napięciu i wyzwalającym niezwykłe emocje.

Mecz o I miejsce

MKS ZORZA Wodzisław Śląski - MKS Dąbrowa Górnicza 1:3 (20:25, 18:25, 25:16, 21:25)

Ostateczna kolejność najlepszych zespołów w Mistrzostwach Śląska kadetek w sezonie 2011/2012

1. MKS Dąbrowa Górnicza
2. MKS ZORZA Wodzisław Śląski
3. UKS Gwiazda Tarnowskie Góry
4. MOSM Tychy
5. UKS Jedynka Rybnik
6. KPKS Halemba

MKS ZORZA Wodzisław Śląski i UKS Gwiazda Tarnowskie Góry wywalczyły awans do 1/8 Mistrzostw Polski kadetek, natomiast MKS Dąbrowa Górnicza zakwalifikowała się bezpośrednio do 1/4 Mistrzostw Polski kadetek.