Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

O bezpieczeństwie w Pszowie. Przyszli ci, którzy chcą zabezpieczyć się przed przestępcami. Czego dowiedzieli się podczas debaty? ZDJĘCIA

Ireneusz Stajer
Ireneusz Stajer
Wideo
od 16 lat
Komenda policji w Wodzisławiu Śląskim zorganizowała wczoraj (20 czerwca) w Pszowie debatę o bezpieczeństwie. Na spotkaniu w Miejskim Ośrodku Kultury pojawili się ci, którzy chcieli dowiedzieć się jak działają przestępcy i jak można temu przeciwdziałać. Przyszły osoby starsze, ale byli również bardzo młodzi pszowianie. Wodzisławska policja zapowiada kolejne takie debaty. Czego można się na nich dowiedzieć.

Krajowa mapa zagrożeń bezpieczeństwa

- Chcemy promować bezpieczeństwo wśród lokalnych społeczności i stąd organizujemy spotkania dotyczące wspomnianej tematyki. Takie debaty były już w Wodzisławiu i cieszyły się powodzeniem – mówi młodszy inspektor Wiesław Dryja, komendant powiatowy wodzisławskiej policji, któremu na debacie towarzyszyło kilku funkcjonariuszy.

Na spotkaniach prezentowane są przede wszystkim narzędzia służące do komunikowania się policji ze społeczeństwem.

- Promujemy krajową mapę zagrożeń bezpieczeństwa. Lokalna społeczność może nanieść w niej konkretne zagrożenia, które występuje w danym miejscu. Policja je weryfikuje. Jeżeli zagrożenie dotyczy jakieś kategorii ruchu drogowego np. przekraczania prędkości, kierujemy w to miejsce patrole drogówki. Spożywaniem alkoholu przez nieletnich oraz innymi zdarzeniami zajmuje się prewencja – zaznacza szef wodzisławskiej komendy.

Policja wychodzi naprzeciw mieszkańcom

Jak dodaje, jedną z kategorii przestępstw pojawiających się na mapie jest używanie środków odurzających. Problemem tym zajmują się m.in. nieumundurowani policjanci kryminalni. Na spotkaniach przedstawiana jest także aplikacja „Śląski dzielnicowy”.

- Podczas debat rozmawiamy o pracy dzielnicowych, kontakcie z nimi, informujemy i doradzamy mieszkańcom – wylicza komendant Dryja.

Przyznaje, że na razie frekwencja jest średnia.

- Ludzie nie obyli się jeszcze z faktem, że policja wychodzi do nich, chce spotkać się i porozmawiać o lokalnym bezpieczeństwie. Na poprzedniej debacie podeszła do mnie pani, która oznajmiła, że spotkanie było bardzo fajne, i że otrzymała szereg przydatnych informacji – wskazuje szef policji w Wodzisławiu Śl.

Seniorzy uważajcie na oszustów!

Starsze osoby dowiadują się np. o tym, jakie czekają na nie niebezpieczeństwa w internecie. Jak uniknąć poważnych problemów podczas korzystania z telefonu komórkowego oraz różnych aplikacji. Na spotkaniach mieszkańcy często opowiadają o swoich lokalnych zagrożeniach.

- Myślę, że ludzie przyzwyczają się, że policja wychodzi do nich i organizuje debaty o bezpieczeństwie. Bo to jest ważne, by wiedzieli, co się u nich dzieje, jak można skorzystać z pomocy, jak przeciwdziałać, skontaktować się z dzielnicowym i komendą – podkreśla młodszy inspektor Wiesław Dryja.

Na spotkaniach można też usłyszeć o ogólnopolskiej aplikacji „Moja komenda”. Tam też można szybko zgłosić przestępstwo. Interesujący wykład „Z głową w sieci” wygłosił podkomisarz Patryk Błasik, funkcjonariusz prewencji.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wodzislawslaski.naszemiasto.pl Nasze Miasto