Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szpital w Rydułtowach: Na budynku odsłonięto pamiątkową tablicę [ZDJĘCIA]

AREK
Tablica przypomina o historii szpitala
Tablica przypomina o historii szpitala UM Rydułtowy
Szpital w Rydułtowach: Na budynku placówki odsłonięto pamiątkową tablicę, przypominającą historię tej placówki. Zobaczcie zdjęcia.

Szpital w Rydułtowach: Na budynku odsłonięto pamiątkową tablicę

Tablicę zamontowano po apelach mieszkańców, którzy chcieli podkreślić wartość rydułtowskiego szpitala. Jego budowa rozpoczęła się w 1896 roku przez Górnośląską Spółkę Bracką. Pierwszy etap budowy zakończył się w 1900 roku, kiedy oddano do użytku pawilon główny oraz kilka budynków gospodarczych.

Powstanie i rozbudowa szpitala w Rydułtowach wiąże się nierozerwalnie z rozwojem górnictwa na terenie Górnego Śląska. Do rydułtowskiej lecznicy trafiali głównie poszkodowani podczas pracy pod ziemią górnicy lecz pomocy nie odmawiano nikomu kto zgłosił się z problemem zdrowotnym. W ciągu następnych lat szpital w Rydułtowach przechodził liczne modernizacje i ustawicznie się powiększał.

Swoim zasięgiem obejmował teren Rydułtów oraz wszystkich ościennych miejscowości. Wielkie zasługi w procesie jego rozbudowy i unowocześnienia należy przypisać ówczesnemu dyrektorowi placówki Georgowi Nepill'emu, staraniem którego w 1917 roku rozpoczął pracę falowy aparat rentgenowski do wykonywania prześwietleń układu kostnego (wówczas była to zupełna nowość, którą mogły się pochwalić tylko największe i najbardziej uznane szpitale w Polsce i w Niemczech).

Ważną datą w historii Szpitala Miejskiego w Rydułtowach był rok 1921, kiedy to wybuchło III Powstanie Śląskie. Wtedy też rydułtowska lecznica stała się szpitalem powstańczym.

Podczas II wojny światowej szpital został przygotowany do ewakuacji i w pierwszych dniach wojny wszystkich chorych, którzy mogli opuścić lecznicę o własnych siłach zwolniono do domów. Od września 1939 do czerwca 1940 czynne było jedynie ambulatorium. Szpital został ponownie otwarty w czerwcu 1940 przez niemiecki Zarząd Spółki Brackiej.

W styczniu 1945 szpital kolejny raz przygotowano do ewakuacji. Niestety, wojna nie oszczędziła szpitala. Podczas bombardowania radzieckiego, które nastąpiło 4 lutego 1945 blok operacyjny uległ kompletnemu zniszczeniu. Prowizoryczną salę operacyjną urządzono w piwnicy pawilonu głównego. W ciągu następnych lat Szpital Miejski w Rydułtowach był sukcesywnie remontowany i doposażany.

Dziś placówka jest częścią Powiatowego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej. Odpowiadając na apel publiczny Towarzystwa Miłośników Rydułtów, odsłonięto pamiątkową tablicę przypominającą o największych wydarzeniach w historii szpitala.

Podczas uroczystości obecni byli: burmistrz Kornelia Newy, dyrektor szpitala Dorota Kowalska. A także Henryk Machnik (prezes Towarzystwa Miłośników Rydułtów) oraz Maria Antonina Wieczorek, która od lat apelowała o zamontowanie tablicy. To również ona wspólnie z prezesem TMR ją odsłoniła w obecności mieszkańców.

ZOBACZ TEŻ: Polub nas na Facebooku i bądź na bieżąco z informacjami! [KLIKNIJ W LINK]

**Obserwuj autora na Twitterze TWITTER_FOLLOW https://twitter.com/arek_biernat

**

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wodzislawslaski.naszemiasto.pl Nasze Miasto